4 lipca 2023Gabriela Piasecka-Pełka

Psychoterapia: ogólne aspekty

Psychoterapia to naukowa metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Może też służyć do pracy nad sobą, do poprawy funkcjonowania w poszczególnych aspektach naszego życia. W tym artykule zastanowimy się krótko nad najważniejszymi kwestiami dotyczącymi terapii. Czym jest nurt psychoterapii, co pozwala zmienić psychoterapia i jakie znaczenie ma osoba terapeuty.

 

 

Dlaczego psychoterapia?

 

Do osiągnięcia zmiany najczęściej potrzeba osoby patrzącej z boku. Wręcz niemożliwe wydaje się zobaczenie siebie w całości samemu. Terapeuta pomaga nam więc spojrzeć na siebie z boku, zbudować pełny obraz siebie. Na obraz ten składa się przecież mnóstwo elementów, m.in: nasza przeszłość, marzenia, relacje, główne motywy powtarzające się w życiu, powracające myśli, stosunek do różnych życiowych kwestii. Terapia pozwala na zrozumienie tego kim się jest, poznanie swoich możliwości, spotkanie się ze wszystkimi swoimi uczuciami. Osiągniecie takiego stanu umożliwia życie w taki sposób, jaki byśmy chcieli.

 

Dla lepszego zobrazowania, kiedy warto poprosić o pomoc – kilka punktów pokazujących co pozwala osiągnąć psychoterapia:

  • pozbycie się natrętnych myśli
  • zauważenie schematów powracających w naszym zachowaniu
  • lepsze poznanie siebie i rozumienie, czego się pragnie
  • posiadanie osoby, z którą można omówić ważne dla siebie rzeczy
  • daje szansę rozwoju, zaspokojenia ciekawości na swój temat
  • pozwala pozbyć się bólu
  • pozwala znaleźć nowe rozwiązania
  • uczy nieobawiania się trudnych emocji

 

 

Kto to jest psychoterapeuta?

 

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła 4-letni kurs psychoterapii (może to też być osoba, która jest w trakcie takiego kursu). Na taki kurs zazwyczaj decydują się osoby, które ukończyły studia psychologiczne, jednak niekoniecznie. Mogą to być też magistrzy innych zawodów – np. lekarze, pedagodzy, pielęgniarki. Przy wybieraniu terapeuty warto też sprawdzić czy poddaje się on superwizji, czyli pewnego rodzaju konsultacjom z innym specjalistą (możemy go o to zapytać). Pozwala to terapeucie lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami, które pojawiają się w trakcie terapii i konsultować czy prowadzi klienta/pacjenta w dobrym kierunku. Oprócz kursu i superwizji istotne są umiejętności – za dobrego psychoterapeutę możemy uznać osobę, która ma szeroką wiedzę na temat ludzkiej psychiki i posiada wysokie umiejętności interpersonalne.

 

 

Wybór nurtu

 

Nurt można zdefiniować jako sposób pracy, w jakim szkolił się terapeuta. Wpływa on na to jakiego języka używa i jak rozumie zmianę w człowieku. Nurt wpływa też na sposób definiowania czym jest zaburzenie i podaje inne sposoby radzenia sobie z nimi. Najczęściej napotkamy nurty: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, Gestalt, humanistyczny, systemowy.

 

Najpopularniejszymi nurtami są nurt poznawczo-behawioralny oraz psychodynamiczny. W pierwszym z nich, terapeuta jest stroną racjonalną, która przekazuje swoje myśli, mające na celu wzmacnianie lub osłabianie szkodliwych dla klienta myśli i zachowań. W tej terapii pojawiają się też zadania, które wykonujemy pomiędzy sesjami. Pracuje się tu nad analizą myśli i zachowań, co pozwala zmienić błędne przekonania, wzorce myślowe.

 

Terapia psychodynamiczna mniej stawia na sferę racjonalną, szuka powodów cierpienia w nieświadomości. Widzimy tu pacjenta jako całość, staramy się spojrzeć szerzej niż tylko na jego myśli i zachowania. Zastanawiamy się czy wziął wszystko pod uwagę. Według tego podejścia odkrycie nieświadomego zmniejsza cierpienie i pozwala łatwiej kierować swoim życiem. Nurt ten oraz nurt psychoanalityczny (z którego wywodzi się terapia psychodynamiczna) nazywa się psychologią głębi.

 

 

Relacja

 

W psychoterapii bardzo ważna, o ile nie najważniejsza, jest relacja jaką zawiązujemy z psychoterapeutą. Osiągnięcie zaufania pozwala poczuć się komfortowo i w pełni korzystać z psychoterapii. W tym miejscu warto zaznaczyć zachowania terapeuty, które nie służą osiągnięciu zmiany. “Czerwonymi flagami”, ostrzegającymi nas przed niekompetentną osobą, będą takie zachowania terapeuty jak: bagatelizowanie naszych problemów, opowiadanie zbytnio o swoim życiu, dawanie łatwych rad, uczenie nas co mamy dokładnie robić, mówienie co powinniśmy czuć, kategoryczne ocenianie osób z naszego otoczenia.

 

Terapię możemy rozumieć jako spotkanie dwóch osób, które rozmawiają o problemach/trudnych sprawach jednej z nich. Osoba słuchająca to ta przygotowana do niesienia pomocy. Pomaga poprowadzić te drugą w kierunku osiągnięcia zamierzonych celów, poczucia ulgi. Zachęcam do szukania swojej drogi i nie zrażania się w przypadku początkowych rozczarowań. Psychoterapia może okazać się przełomowym doświadczeniem.

 

img
20 czerwca 2023

Jadłowstręt psychiczny pożera ciało i umysł

Anoreksja stanowi poważną chorobę, która w widoczny sposób zagraża zdrowiu i życiu nastolatków, młodych kobiet…

czytaj więcej >
img
6 czerwca 2023

Psychoterapia: wątpliwości przed podjęciem terapii

Wiele osób obawia się podjęcia psychoterapii. Może objawiać się to na wiele sposobów. Niektórzy twierdzą,…

czytaj więcej >
img
23 maja 2023

Nerwica, czyli zaburzenia lękowe

Nerwica - to popularne określenie, pod którym kryją się różne zaburzenia lękowe. W zależności od…

czytaj więcej >
img
26 kwietnia 2023

Czym jest depresja i skąd się bierze?

O depresji słyszał każdy. W mediach poświęca się jej coraz więcej czasu. I słusznie. Szacuje…

czytaj więcej >