15 marca 2023Gabriela Piasecka-Pełka

Depresja okołoporodowa u mężczyzn. Fakt czy mit?

Dzięki postępowi nauki poznaliśmy przyczyny wielu zaburzeń oraz chorób. W przypadku depresji specjaliści zalecają dostosowywanie działań terapeutycznych do konkretnego pacjenta. Obecnie nietrudno znaleźć literaturę opisującą konsekwencję depresji okołoporodowej. Wciąż jednak brakuje w tym temacie odpowiednich działań terapeutycznych. Do niedawno uważano, że depresja związana z rodzicielstwem dotyczy tylko matek, a ojcowie nie byli brani pod uwagę przy tego typu diagnozach. Czy depresja związana z urodzeniem się dziecka dotyka także ojców?

 

 

Epidemiologia depresji u ojców

 

Statystycznie przyjmuje się, że około 10% ojców może doświadczać stanów depresyjnych o różnym stopniu nasilenia. Dla porównania u kobiet odsetek ten wynosi około 24%. Liczby te zawierają się w przedziale czasu od pierwszego trymestru ciąży przyszłej matki do roku po urodzeniu dziecka. Z kolei według danych statystycznych zachorowania na depresję u ojców w okresie poporodowym kształtują się na poziomie od 1,2 do 25,5%.

Objawy chorobowe u kobiet i mężczyzn ujawniają się w różnym czasie. Klasyczna depresja poporodowa występuje u matek w pierwszych trzech miesiącach po porodzie, z kolei u ojców objawy chorobowe występują najczęściej pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia dziecka. Ciężka depresja u matki zwiększa o blisko 50 % ryzyko wystąpienia choroby również u ojca.

 

 

Neurobiologiczne przyczyny choroby

 

Mężczyźni podobnie jak kobiety wykształcają postawy rodzicielskie dzięki zachodzącym zmianom w poziomach hormonów. Przeprowadzone badania w grupie świeżo upieczonych rodziców dowiodły, że poziom oksytony u kobiet i mężczyzn kształtuje się na podobnym poziomie. Możliwe, że działanie ,,hormonu przywiązania’’ u mężczyzn wywołuje inne skutki niż u kobiet. Po narodzinach dziecka spada u ojców poziom testosteronu.

Wyniki badań potwierdziły, że noworodek dostarcza rodzicom nowych bodźców, które wpływają na przekształcanie się w ich mózgach szlaków neuronalnych. Dzięki temu noworodek otrzymuje potrzebną uwagę i opiekę rodzicielską. W postawach rodziców wykształcają się także emocje związane z przywiązaniem do dziecka. Badania dowiodły, że noworodek uaktywnia u kobiet obszary w mózgu odpowiadające za emocje (większa aktywność ciała migdałowatego po prawej stronie), a u ojców przoduje mózg ,,socjokognitywny’’ (większa aktywność kory przyśrodkowej po lewej stronie).

 

 

Jakie czynniki wywołują depresję okołoporodową u ojców?

 

Mężczyźni, którzy po raz pierwszy mają zmierzyć się z rolą ojca są szczególnie podatni na depresję okołoporodową. Najtrudniejszym okresem dla nich jest trzeci trymestr ciąży partnerki, na który zwykle przypada ograniczenie pożycia seksualnego. Z kolei po urodzeniu dziecka mężczyźni muszą zmierzyć się z rozbieżnością pomiędzy wyobrażeniami na temat ojcostwa a rzeczywistością.

Do innych czynników ryzyka można zaliczyć także:

  • Występowanie ciężkiej depresji u matki dziecka.
  • Występowanie w przeszłości depresji u ojca dziecka.
  • Trudna relacja u partnerów.
  • Nieplanowana ciąża u pary.
  • Bezrobocie.
  • Trudna sytuacja materialna.
  • Brak wsparcia społecznego.
  • Skierowanie uwagi kobiety na dziecko, przez co mężczyzna może poczuć się odrzucony.
  • Poczucie braku kompetencji u ojca w opiece nad niemowlakiem.
  • Zaburzenia rytmu okołodobowego u rodziców.
  • Zakłócenie snu może wpływać na pogorszenie wydajności w pracy zarobkowej ojca.
  • Przemęczanie i stres.

 

 

Obraz kliniczny depresji okołoporodowej ojców

 

W klasyfikacji (DSM-V) objawy depresji okołoporodowej nie różnią się od innych typów depresji. Jednak u mężczyzn może się ona przejawiać inaczej niż u kobiet. U panów do objawów typowo depresyjnych można zaliczyć:

  • wzrost drażliwości,
  • impulsywność,
  • nadużywanie substancji,
  • zachowania ryzykowne,
  • wycofanie społeczne,
  • spadek odporności na stres.

Zarówno mężczyźni jak i ich najbliższe otoczenie często bagatelizuje objawy depresji. Mogą brać je za przemęczenie, wiązać ze stresem związanym z wejściem w nowy etap życia, zmianą sytuacji finansowej i obowiązkami ojcowskimi. Mężczyźni wstydzą się okazywać słabszą formę i nie chcą pokazywać innym, że nie radzą sobie z pełnieniem kilku ról jednocześnie. Wyniki badań wskazują, że mężczyźni nawet częściej niż kobiety doświadczają po narodzinach dziecka stanów emocjonalnych takich jak:

  • strach,
  • bezsilność,
  • frustracja,
  • lęki,
  • wyczerpanie,
  • obawy o przyszłość,
  • drażliwość zamiast smutku.

 

Ponadto u ojców po pojawieniu się na świecie dziecka mogą występować także zaburzenia funkcji poznawczych, anhedonia z poczuciem wyczerpania, zaburzenia snu i łaknienia. Większość mężczyzn przytłoczona wymienionymi objawami odczuwa wyrzuty sumienia, cierpi na niską samoocenę i postrzega siebie jako złego ojca.

Drażliwość ojca, wybuchy gniewu oraz stosowanie używek wpływają negatywnie nie tylko na nowonarodzone dziecko, ale i na cały system rodzinny. Rozwój niemowlęcia wówczas zostaje zaburzony. U malucha może wytworzyć się zjawisko negatywnego temperamentu, które jest wynikiem obniżonego nastroju ojca. Ograniczony wachlarz emocji ojca i ograniczenie zabaw w kontakcie wzrokowym może przyczynić się do upośledzenia zdolności komunikacyjnych dziecka. Ponadto ojcowie chorujący na depresję rzadziej angażują się w stymulację poznawczą dziecka i częściej narażają na dodatkowy stres członków swojej rodziny.

 

Bibliografia:

  1. Marlena Jolanta Sokół – Szawłowska, Depresja okołoporodowa u ojców – niezauważalny problem w psychiatrii, Psychiatria 2020;17(1)
  2. Tomasz L. Tyra, Depresyjni rodzice i ich dzieci, Przegląd psychologiczny 2000, Tom 43, nr. 3
img
4 lipca 2023

Psychoterapia: ogólne aspekty

Psychoterapia to naukowa metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Może też służyć do pracy nad sobą, do…

czytaj więcej >
img
20 czerwca 2023

Jadłowstręt psychiczny pożera ciało i umysł

Anoreksja stanowi poważną chorobę, która w widoczny sposób zagraża zdrowiu i życiu nastolatków, młodych kobiet…

czytaj więcej >
img
6 czerwca 2023

Psychoterapia: wątpliwości przed podjęciem terapii

Wiele osób obawia się podjęcia psychoterapii. Może objawiać się to na wiele sposobów. Niektórzy twierdzą,…

czytaj więcej >
img
23 maja 2023

Nerwica, czyli zaburzenia lękowe

Nerwica - to popularne określenie, pod którym kryją się różne zaburzenia lękowe. W zależności od…

czytaj więcej >